Language

ESKISEHIR AVIATION CLUSTER

Author Archives: admin

Yorumlar Kapalı

Eskişehir 1. Ulusal Havacılık Teknolojileri Çalıştayı”, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış programıyla başladı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) ve TEI-TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. işbirliği ile 17-18 Eylül tarihlerinde ESOGÜ ev sahipliğinde düzenlenecek olan “Eskişehir 1. Ulusal Havacılık Teknolojileri Çalıştayı”, ESOGÜ Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki açılış programıyla başladı.

Programa, ESOGÜ Yönetimi’nin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, 1. Hava Bakım Fabrikası Müdürü Hava Tuğgeneral Gürhan Ergürhan ve Eskişehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Muhammet Taha Güven,  de katıldı.

TEI-TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. Genel Müdürü ve ESAC – Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Akşit, konu Eskişehir ve havacılık olunca firma olarak böyle bir etkinliğin merkezinde bulunmalarının gerekli olduğunu ve ellerinden geldiğince çalıştayı desteklediklerini belirterek, böyle havacılık çalıştaylarının kendileri adına eğitim ve üniversite ile işbirliği için güzel fırsatlar olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Mahmut Akşit, gelecek yılki çalıştayda Eskişehir’deki üniversite öğrencileri ile TEI-TUSAŞ mühendislerinin birlikte yaptıkları çalışmaların sonuçlarının paylaşılması temennisini de dile getirdi.17_18_EYLUL2018  

 

  

Yorumlar Kapalı

ESO ve ESAC Üyeleri SEDEC Savunma ve Güvenlik Fuarında…

3 Temmuz 2018

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) ve Savunma Sanayi İhracatçı Birliği (SSI) organizasyonunda ESO – Eskişehir Sanayi Odası’nın da desteklediği SEDEC Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda ESAC- Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Derneği olarak katılım sağlanıldı ve ikili görüşmelerde bulunuldu. Ankara’da Congresium Merkezinde yapılan fuarda ESO’da bir stantla katılarak savunma sanayi alanında faaliyet gösteren üyelerimizin tanıtımı gerçekleştirildi. SEDEC, Anayurt Güvenliği, Sınır Güvenliği, İç Güvenlik ve Savunma Sistemleri konularında uluslararası ve ulusal tüm oyuncuları bir araya getiren, fuar, konferans ve ikili iş görüşmelerini barındıran bir organizasyon yapısında. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri, Jandarma gibi ihtiyaç makamlarını, üreticiler ile direk bağlantıya geçiren, ana sanayi üreticilerinin KOBİ seviyesinde tedarik zinciri bağlantılarını en kısa sürede sağlayan etkin bir platform.

03072018_RESİM1

Yorumlar Kapalı

ESO ve ESAC Üyeleri SEDEC Savunma ve Güvenlik Fuarında…

3-7 Temmuz 2018 tarihleri arasında, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM) ve Savunma Sanayi İhracatçı Birliği (SSI) organizasyonunda ESO – Eskişehir Sanayi Odası’nın da desteklediği SEDEC Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda ESAC- Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Derneği olarak katılım sağlanıldı ve ikili görüşmelerde bulunuldu. Ankara’da Congresium Merkezinde yapılan fuarda ESO’da bir stantla katılarak savunma sanayi alanında faaliyet gösteren üyelerimizin tanıtımı gerçekleştirildi. SEDEC, Anayurt Güvenliği, Sınır Güvenliği, İç Güvenlik ve Savunma Sistemleri konularında uluslararası ve ulusal tüm oyuncuları bir araya getiren, fuar, konferans ve ikili iş görüşmelerini barındıran bir organizasyon yapısında. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri, Jandarma gibi ihtiyaç makamlarını, üreticiler ile direk bağlantıya geçiren, ana sanayi üreticilerinin KOBİ seviyesinde tedarik zinciri bağlantılarını en kısa sürede sağlayan etkin bir platform.03072018_RESİM1

Yorumlar Kapalı

TURBOŞAFT MOTOR ALT SİSTEMLERİ ÇALIŞTAYI…

19 Aralık 2017

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın himayesinde, TEI’nin ev sahipliğinde, Erciyes Teknopark, Teknopark İstanbul, Eskişehir Ticaret Odası ve Eskişehir Sanayi Odası’nın destekleriyle “Turboşaft Motor Alt Sistemleri Çalıştayı” 18 – 19 Aralık 2017 tarihlerinde Eskişehir Anemon Otel’de düzenlenmiştir.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına yönelik yürütülen Özgün Hafif Genel Maksat Helikopter Programı kapsamındaki motor ihtiyacının yerli olarak karşılanması amacıyla Turboşaft Motor Geliştirme Projesi başlatılmıştır.
Çalıştay kapsamında, yurt içi mevcut imkân ve kabiliyetlerin azami ölçüde kullanılması amacıyla Turboşaft Motor Geliştirme Projesi’nin sistem ve alt sistem gereksinimlerinin yurt içi alt yüklenicilerden tedarik edilmesi için projenin ana yüklenicisi TEI ile katılımcı firmalar arasında motor alt sistemleri, sayısal motor kontrol sistemi, test, teknoloji kazanımı, imalat ve özel proses konularında 19 Aralık 2017 tarihinde  ESAC- Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Derneği üyelerininde katıldığı ikili görüşmeler yapılmıştır.
Millî olarak geliştirilecek ve üretilecek olan Turboşaft Motoruna katkı verecek alt yüklenicilerin proje kapsamında edinecekleri kabiliyetlerin, orta ve uzun vadede Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayiine büyük katkı sağlaması hedeflenmektedir.
19122017_RESIM1
Yorumlar Kapalı

AEROMART, NAGOYA- JAPONYA

26-28 Eylül 2017

Havacılık Endüstrisinde karşılıklı iş görüşmeleri yapılmıştır. ESO – Eskişehir Sanayi Odası organizasyonunda yapılan geziye; ESO adına Sn. İsmail ÖZTÜRK, ESAC adına sn. Sinan MUSUBEYLİ ve üyelerimizden Aycan Havacılığı temsilen sn. Duygu CANSEVEN ve SAVRONİK A.Ş’ni temsilen Sn. M. Levent ÜNAL katılmışlardır.

26_28 EYLUL2018_AEROMART

Yorumlar Kapalı

ESAC ve ESO İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN;ROKETSAN & HAVELSAN GEZİSİ.

26 Mayıs 2017

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Eskişehir Havacılık Kümesi (ESAC) işbirliğiyle üyelerimizin savunma ve havacılık sanayindeki gelişmeleri yerinde görmeleriyle ana ve yan sanayi ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Ankara’da bulunan ROKETSAN A.Ş. ve HAVELSAN A.Ş. firmalarını kapsayan bir günlük gezi programı planlanmıştır.

  • 1T7A9730roket2roket1T7A97511T7A9739
Yorumlar Kapalı

IDEF FUARINA KATILIM SAĞLANDI…

9 -12 Mayıs 2017

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ile birlikte Eskişehir Havacılık Kümesi (ESAC) fuara katılmışlardır. Özellikle konunun profesyonelleri tarafından heyecanla beklenen IDEF 2017 Savunma Sanayi Fuarı, 9 Mayıs 2017 Salı günü başladı. Katılımcı firma sayısı bakımından dünyanın en büyük fuarlarından biri olarak dikkat çeken IDEF 2017′de bazı yerli ve milli silahlar ilk kez tanıtılıyor. Bu yıl 13′üncüsü düzenlenen Savunma Sanayi Fuarı 12 Mayıs 2017 Cuma gününe kadar devam edecek. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) sorumluluğunda düzenlenen fuar katılımcı ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi açısından da önemli bir organizasyon olarak dikkat çekiyor.

9_12 MAYIS 2017 IDEF 9_12 MAYIS 2017 IDEF2 9_12 MAYIS 2017 IDEF1

Yorumlar Kapalı

Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Olağan Genel Kurulu Yapıldı.

12 Nisan 2017

Dernek Yönetim Kurulunun almış olduğu karar gereği 05.04.2017 tarihinde ve çoğunluk sağlanamaması veya ertelenmesi halinde; 12.04.2017 tarihinde aynı yer, aynı saat ve aynı gündemle yapılacak olağan genel kurul toplantısı, üyelere yazılı ve e-mail tebligatı ile 08.03.2017 tarihinde, 15.03.2017 tarihinde gazete ilamı ile duyuruldu. 05.04.2017 tarihinde yeterli çoğunluk sağlanamadı ve toplantı 12.04.2017 tarihine ertelendi. Yeterli çoğunluk sağlandığından 12.04.2015  Çarşamba  Günü saat: 13:00 de Organize Sanayi Bölgesi Eskişehir Sanayi Odası Odunpazarı/ESKİŞEHİR adresinde toplanıldı. Derneğe kayıtlı 30 üyeden 20 üyenin hazır olduğu ve hazirun listesini imzaladıkları görülerek toplantı başlatıldı.

1-      Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Sn. Savaş Mehmet ÖZAYDEMİR tarafından açılış konuşması yapıldı ve toplantı gündemi genel kurula okundu.

2-      Divan Başkanlığına Savaş M. ÖZAYDEMİR, Başkan Vekilliğine Sinan MUSUBEYLİ       yazmanlığa Mehmet ÇELEBİOĞLU önerildi. Yapılan oylama ile oy birliği ile seçildiler.

3-      M. Kemal ATATÜRK, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

4-      Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mahmut Faruk Akşit konuşmasını yaptı.

5-      Yönetim kurulu 2015 ve 2016 faaliyet raporu Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Mahmut Faruk Akşit tarafından okundu. Müzakere edildi ve Genel Kurul’a oylamaya sunuldu. Oy birliği ile kabul edildi.

6-      Denetim Kurulu raporu Genel Kurul’a Hakan ÇUKUL tarafından okundu. Müzakere edildi ve Genel Kurula İbrası sunuldu. Oy birliği ile kabul edildi.

7-      2015 ve 2016 Gelir Gider tabloları okundu, müzakere edildi. 2015 ve 2016 Gelir Gider tablolarının Genel Kurula İbrası sunuldu. Oy birliği ile kabul edildi.

8-      Genel Kurul’a Yönetim Kurulunun İbrası sunuldu. Yönetim Kurulu Oy Birliği ile ibra edildi.

9-      Tahmini Bütçe Sinan MUSUBEYLİ tarafından sunuldu, görüşüldü ve oy birliği ile kabul edildi.

10-  Seçimlere geçildi.

Divan Başkanlığına sunulan 9 asıl ve 6 yedek yönetim kurulu ile 3 asıl ve 3 yedek denetim kurulundan oluşan blok liste okundu ve başka bir ilave ya da listenin olup olmadığı ayrı ayrı soruldu. Başka bir önerinin olmaması üzerine önerilen listenin kabulü için gizli oylama veya açık oylama yapılması hususunda Genel Kurulda oylama yapıldı. Oylama sonucunda Seçimlerin açık oylama yöntemi ile yapılması oy birliği ile kabul edildi. Önerilen Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Listeleri ayrı ayrı oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

11. Dilek ve temenniler bölümünde; ESOGÜ temsilcisi Sn. Melih KUŞHAN söz alarak Yönetim Kurulu Toplantılarına katılmak ve akademik olarak katkıda bulunmak istediğini belirtti. Anadolu Üniversitesi temsilcisi Sn. Mehmet Şerif KAVSAOĞLU’da toplantılara çağırıldığında katılabileceğini belirtti. Yeni seçilen Yönetim Kurulu her iki üyenin misafir katılımından memnun olacaklarını ve uygun gördüklerini belirttiler. Mevcut Tüzükte; 9(dokuz) kişi olan Yönetim Kurulu sayısının gerektiğinde Üniversite temsilcilerinin yer alacağı şekilde 11(onbir) kişiye yükseltilebilmesi için tüzük değişikliğine gidilebileceği ve bu hususta Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yapılabileceği dile getirildi.

Üyelerimizin bazıları söz alarak güzel, olumlu işlerin yapılması temennilerinde bulundular. Yönetim Kuruluna Çalışmalarında başarılar dilediler. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk AKŞİT  konuşma yaparak teşekkür etti ve toplantı iyi dilek ve temennilerle aynı gün saat 15:00 da sona erdi.

Yorumlar Kapalı

ESAC ve ESO İŞBİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN; ASELSAN & TAİ GEZİSİ.

30 Mart 2017

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Eskişehir Havacılık Kümesi (ESAC) işbirliğiyle üyelerimizin savunma ve havacılık sanayindeki gelişmeleri yerinde görmeleriyle ana ve yan sanayi ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Ankara’da bulunan ASELSAN A.Ş. ve TAİ /TUSAŞ A.Ş. firmalarını kapsayan bir günlük gezi programı planlanmıştır.

30032017Resim1 30032017Resim2 30032017Resim3 30032017Resim4 30032017Resim5

Yorumlar Kapalı

“GE’NİN DİJİTAL SANAYİ VİZYONU, ESKİŞEHİR YATIRIMLARI, HAVACILIK VE RAYLI SİSTEMLER SEKTÖRLERİ” KONULU KONFERANS – ESKİŞEHİR

27 Mart 201727032017Resim1 27032017_Resim4 27032017_Resim5 27032017_Resim6 27032017_Resim7
General Electric (GE) Türkiye Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Dr. Aybike Molbay, Türkiye’de enerji, ulaşım ve havacılık alanında yatırımları bulunduğunu belirterek, “GE, 10 binden fazla yazılımcının olduğu dijital bir şirket olma yolunda ilerliyor.” dedi.
Molbay, Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve GE iş birliğiyle bir otelde düzenlenen “GE’nin Dijital Vizyonu, Yeni Trendler ve Eskişehir Yatırımları” konulu toplantıda, GE’nin dünyanın en eski kuruluşları arasında yer aldığını söyledi.
“Türkiye’de enerji, ulaşım ve havacılık alanında yatırımlarımız var. GE, 10 binden fazla yazılımcının olduğu dijital bir şirket olma yolunda ilerliyor.” diyen Molbay, şöyle konuştu:
“Sanayi 4.0, nesnelerin interneti adına her ne derseniz deyin burada aslında konu verimlilik problemi üzerinden çıkıyor. Sanayide yakalayabileceğimiz verimlilik artışının artık sınırına geldik. Bundan sonra verimlilik dijitalleşme üzerinden ilerleyecek ve sanayideki dijitalleşme en büyük trend olacak. Milyonlarca makinenin birbirine bağlanmasından bahsediyoruz. Bunu bağladığınızda sürekli ve büyük veri topluyorsunuz. Bahsedilen veriler çok büyük veriler. Daha sonra bu veriler üzerinden istatistiksel analiz yapmaktan bahsediyoruz. Buradan trendleri ortaya çıkarabiliyor, anormallikleri görebiliyorsunuz. Burada ‘veri bilimcisi’ dediğimiz insanlar son derece kritik rol oynuyor. Bu kişiler dataya bakarak anormallikleri görmenin ötesinde bunları önceden öngörebilme üzerine çalışmalar yapabiliyor. Burada işin en zor olan bölümü büyük veri ve istatistik değil. Biz de GE olarak bu bilgiyi ürünleri tanımak ve bilmekle birleştirdiğinizde en büyük katma değeri yaratabileceğinizi düşünüyoruz. Makinelerin fiziksel ve mühendislik modellerini geliştirmek devreye giriyor. Biz GE olarak buna ‘dijital ikiz’ adını veriyoruz, büyük cihazlarımızın modellerini geliştirdiğimizde. Bu modellerle veriyi ne kadar birleştirebilirseniz o kadar akıllı cihaz çözümler üretebiliyorsunuz.”
- “Ortaklığımızda sistem tasarımına ve sistem geliştirip satmaya geçmeliyiz”
TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş (TEI) Genel Müdürü ve Eskişehir Havacılık Kümelenmesi Başkanı Mahmut Faruk Akşit de TEI’nin Eskişehir’de GE’nin en büyük ortaklığı olduğunu ifade etti.
TEI’nin GE’nin dünyada en çok sattığı motora en çok tedariği yapan şirket haline dönüştüğünü anlatan Akşit, şunları söyledi:
“İş birliği imalat teknolojilerinde çok iyi bir noktada. TEI’nin güçlü bir imalat mühendisliği kadrosu bulunuyor. GE ile TEI arasında kazan kazan ilişkisi doğurmuş güzel bir yatırım var. Son yıllarda gelişen dijital teknolojilerle beraber bu ortaklığımızı bir üst seviyeye çıkartmaya çalışıyoruz. Bütün tesisimizi ‘Endüstri 4.0′ dediğimiz entegre bir sistem haline dönüştürüyoruz. GE ile motor montaj, bakım ve onarım teknolojileri konusunda da iş birliği yapıyoruz. Türkiye’nin şu anda kullandığı bütün F16′ların motorlarını biz gururla Eskişehir’de bir araya getirdik, test ettik ve motor halinde TEI’den ordumuza teslim ettik. Onlar sorunsuz bir şekilde uçtular. GE ile iş birliğimiz son yıllarda Körfez ülkelerine doğru büyütmek istiyoruz. Şu anda Bahreyn Hava Kuvvetleri’ndeki motorlarının hepsinin bakımlarını da biz yapıyoruz. Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nin F110 motorlarının bakımını da GE ile birlikte yapmak istiyoruz. F110 olarak dünyada en büyük ikinci filoya sahipler. GE ile ortaklığımızda sistem tasarımına ve sistem geliştirip satmaya geçmemiz lazım.”
- “Uçak yapmak da, hızlı tren yapmak da Eskişehir’e düşen bir görevdir”
ESO Başkanı Savaş Özaydemir de havacılık ve raylı sistemler sektörlerinin son yıllarda Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’deki bazı bölgelerinde önemini oldukça arttırdığına dikkati çekti.
2023 hedeflerinde Eskişehir’e çok büyük görevlerin düştüğünün altını çizen Özaydemir, şunları kaydetti:
“Eskişehir sahip olduğu sanayi alt yapısı ve tecrübe ile dizel ve dizel-elektrik lokomotifler, uçak, kamyon ve gemi motorları üretebilen bir merkezdir. Hedeflerimiz büyüktür. Uçak yapmak da, hızlı tren yapmak da Eskişehir’e düşen bir görevdir. Ciddi de ihracat yapıyoruz. Bugün Eskişehir’in yüksek teknoloji ihracatı fevkalade yüksektir. Toplam ihracatımızın yüzde 15′i ileri teknoloji ürünlerinden oluşmaktadır. Havacılık ve raylı sistemlerde Eskişehir’in toplam ihracatı 400 milyon dolar seviyelerine ulaşmıştır. Yeni proje ve anlaşmalarla bu rakam katlanarak artacaktır. Sadece motor değil, gövde yapıları ve elektronik gibi alanlarda da üretim kabiliyetlerimiz gelişmektedir. Eskişehir’in sunmuş olduğu yatırım ve çalışma imkanlarını en yakından tanıyan firmaların başında GE gelmektedir. GE’nin uçak, helikopter motoru ve lokomotif imalatında gerçekleştirdiği işbirlikleri kentimizi önemli bir sanayi üssü haline getirmiştir.”
Raylı Sistemler Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Işık ise Eskişehir’deki raylı sistemler konusunda bir sunum yaptı.
Yorumlar Kapalı

İL EKONOMİ ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI…

28 Şubat 2017

İl Ekonomi Çalışma Grubu Toplantısına Esac Adına Sn. Sinan MUSUBEYLİ Katılmıştır.

28022017Resim2_il EKONOMI ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI

 

Yorumlar Kapalı

ATAP- REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI ATAP- REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI

28 Şubat 201728022017Resim1_CALISTAY

ATAP- Rekabetçi Sektörler Programı Eskişehir ön hazırlık çalıştayı sonuç toplantısı. ESAC adına Sn. Mehmet ÇELEBİOĞLU katıldı.

Yorumlar Kapalı

TEI, Türkiye’nin İlk Milli Turboşaft Motorunu Geliştirecek…

7 Şubat 2017

Turboşaft Motor Geliştirme Projesi’ imza töreni Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’in katılımı ile SSM Nuri Demirağ toplantı salonunda gerçekleşti.
Türkiye’nin son dönemde başlattığı ve devam etmekte olan Özgün Hafif Genel Maksat, ATAK, Türk Genel Maksat Helikopteri gibi projelerde, itki sistemleri yurt dışı kaynaklardan tedarik edilmektedir. Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile bu projelerin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları arttırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 07 Şubat 2017 tarihinde resmi olarak başlatılmıştır.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Alt Sistemler Dairesi önderliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve milli motor, TEI tarafından geliştirilecek. Turboşaft Motor Geliştirme projesi 8 yıllık bir proje olup, tamamı TEI çalışanından oluşan ve TEI’nin Eskişehir, Ankara ve İstanbul Mühendislik Ofislerinde bulunan yaklaşık 250 kişilik bir mühendislik ekibi projede çalışacak.
Tasarlanacak motorun ileride geliştirilecek türevleri, ATAK ve HÜRKUŞ gibi diğer milli platformlara güç verebilecek. Ayrıca bu motorun çekirdek teknolojisi ‘Milli Eğitim/Savaş Uçağı – T/FX’ için ihtiyaç duyulan motor için de temel oluşturacak ve Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kazanılan kabiliyetlerin üzerine gerekli teknolojik eklemeler yapılarak ihtiyaç duyulan sürelerde milli uçak motorunun geliştirilmesi sağlanacak.

7 ŞUBAT 2017

Yorumlar Kapalı

FİKİRDEN – ÜRETİME GİDEN YOLDA, GÜNCEL AR-GE DESTEK VE TEŞVİKLERİ SEMİNERİ – YER: ALP HAVACILIK.

5 Ocak 2017 günü 13:00 – 15:00 saatleri arasında ALP HAVACILIK Toplantı Salonunda, Yeminli Mali Müşavir Sn. Hüseyin KARSLIOĞLU tarafından “FİKİRDEN –ÜRETİME GİDEN YOLDA GÜNCEL AR-GE DESTEK ve TEŞVİKLERİ” konusunda Eskişehir Havacılık Kümesi üyelerine konferans verilmiştir. Konferansın içeriği aşağıda sunulmuştur. 

 

FİKİRDEN – ÜRETİME GİDEN YOLDA

GÜNCEL Ar-GE DESTEK ve TEŞVİKLERİ

        

Ar-Ge Destek ve Teşvikleri Yol Haritası Sunum İçeriği

 

1.   Şirket Kuruluşu Aşamasındaki Destekler

a.   1512 TÜBİTAK Teknogirişim Sermaye Desteği Programı

b.   Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı (BSTB) Teknogirişim Sermaye Desteği

 

2.   Proje Geliştirme Aşamasındaki Destekler

a.   TÜBİTAK, KOSGEB, AB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Hibe Destek Programları

 

3.   Ar-Ge Faaliyetlerine Yönelik Destekler

a.   5746 sayılı Kanun Kapsamında Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Teşvikleri        

b.   4691 sayılı Kanun Kapsamında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Teşvikleri

 

4.   Yatırım ve Üretim Aşamasındaki Destekler

a.   Teknoyatırım Desteği (BSTB)

b.   Yatırım Teşvik Sistemi (Ekonomi Bakanlığı)

 

5.   Rekabet Aşamasında Vergisel Teşvikler

a.   Patent ve Faydalı Modele Vergi İstisnası

Yorumlar Kapalı

EACP – LİZBON YILLIK OLAĞAN TOPLANTISI 28 – 29 EKİM 2016

28-29 Ekim 2016

ESAC’ın üye olduğu EACP’ NİN Yıllık Olağan Toplantısına, Sn. Sinan MUSUBEYLİ ve Sn. İsmail ÖZTÜRK Katılmışlardır…

28_29 EKIM2016

 

Yorumlar Kapalı

PARİS AIRSHOW HAVACILIK FUARI 2016

20-24 Haziran 2016

Eskişehirli Havacılar Paris’e çıkarma yaptılar…20_24 HAZIRAN2018

Yorumlar Kapalı

2. ULUSLARARASI SÜRDÜRÜLEBİLİR HAVACILIK SEMPOZYUMUNA KATILIM

29 Mayıs 2016

Amerika Birleşik Devletlerinde düzenlenen SAE İnsansız Hava aracı Yarışmasında 3. olan Anadolu Üniversitesi Aerodesign takımına, İstanbul’da düzenlenecek 2. Uluslararası Sürdürülebilir Havacılık Sempozyumunda Jüri Özel Ödülü verilecek.
Sürdürülebilir havacılık konusunda çalışmaların sunulduğu uluslararası bir sempozyum olan, geçen yıl 200 bilim insanının katıldığı International Symposium on Sustainable Aviation 2016 (ISSA-2016) (Uluslararası Sürdürülebilir Havacılık Sempozyumu 2016)’na yurtdışından Boeing, SAFRAN, ONERA, Envisa olmak üzere önemli hava yolu kuruluşlarının yanı sıra yurt içinden de MyTechnic, MyCargo, THY, THY Teknik, TAV, TAI, TEI, Anova, Figes, Savronik, Otonom gibi pek çok kuruluş katıldı. Sempozyumda ayrıca, ESAC -Eskişehir Havacılık Kümelenmesi, İzmir Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği ve Ostim Savunma ve Havacılık Kümelenmesi de yer aldı.
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AERODESİGN TAKIMINA JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
Öte yandan, ISAA 16 sempozyumunu düzenleyen kuruluşlardan olan SARES (Sustainable Aviation Research Society-Sürdürülebilir Havacılık Araştırmaları Derneği) tarafından Sürdürülebilir Havacılık konusunda, ödül komisyonunca belirlenen isimlere Yaşam Boyu Başarı Ödülü, Bilim Ödülü, Genç Bilim İnsanı Ödülü, Firma Ödülü, Şükran Ödülü ve Jüri Özel Ödülü dallarında ödül verileceği bildirildi.
SARES ödül komisyonunun bu yıl firma ödülünü Sürdürülebilir Havaalanı konusundaki çalışmaları nedeniyle TAV, “Uçaklarda Geri Dönüşüm Çalışmaları” nedeniyle MyTechnic, Yaşam Boyu Başarı Ödülüne TAV Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Dr. Sani Şener ile MyTechnic Kurucusu Yavuz Çizmeci’nin layık görüldüğü bildirildi. Ayrıca, Yaşam Boyu Başarı Ödülüne, Prof. Dr. Yalçın Göğüş, Prof. Dr. John Ekaterinaris ve Prof. Dr. Maximillian Platzer’in de layık görüldüğü aktarıldı. Bunların dışında sempozyumda, SARES Bilim, Genç Bilim İnsanı ve Şükran Ödülleri de sahiplerini bulacak. SARES Jüri Özel Ödülüne, ABD Kalifornia’da düzenlenen SAE İnsansız Havaaracı Yarışmasında 3. Olan Anadolu Üniversitesi Aerodesign Takımı layık görüldü.
Yaklaşık 30 ülkeden 150’ye yakın katılımcının yer alması beklenen ve 29 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde Steigenberger İstanbul Maslak Otelinde düzenlenecek olan sempozyuma 5 anahtar konuşmacı (Keynote Speaker) ve 10 davetli konuşmacının (Invited Speaker) davet edildiği belirtildi.

MAYIS2016Resim1