Language

ESKISEHIR AVIATION CLUSTER

ESAC,MÜSİAD “YERLİ SİVİL UÇAK” ZİRVESİNE KATILDI

 

 

MÜSİAD Makine Sektör Kurulu ve MÜSİAD Eskişehir Şubesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Makine Sektör Zirvesi 2013″ toplantısında ‘Yerli Sivil Uçak’ konusu konunun uzmanları tarafından ele alındı.

Oturum başkanlığını Altınay Robot Teknolojileri YK Başkanı Hakan Altınay’ın yaptığı zirvede, THY Teknik A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Halil Tokel,  Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı  ve Eskişehir Havacılık Kümelenmesi yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Cavcar, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özkul konuşmacı olarak yer aldılar. Zirveye ayrıca 1936 yılında ilk Türk uçağını yapan Nuri Demirağ’ın torunları Banu Onaral ve Canan Çağlayan’da katıldılar.

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkanı Bekir Erkuş, yerli sivil uçak üretiminde Türkiye’nin adımlarını hızla atması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin , 1920′li ve 1930′lu yllarda kendi uçağını üretip ihraç edecek seviyede bu işi başardığını hatırlatan MÜSİAD Makine Sektör Kurulu Başkanı Bekir Erkuş, Türkiye’de makine sektörünün, geçen yıl 34,5 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaştığını belirterek, yerli sivil uçak üretiminde Türkiye’nin adımlarını hızlı atması gerektiğini söyledi.

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı (ESO)Savaş Özaydemir de Almanlar gibi çalışılması gerektiğini söyledi. Eskişehir’in havacılık sektörü için en ideal yer olduğunu da belirten Özaydemir sözlerine şöyle devam etti “Havacılık sektörüne yapılan hizmet yüksek teknolojidir. Havacılık sektöründe bir oluşum, yer düşünülüyorsa gerçekten Eskişehir’dir. 1′inci Hava İkmal Bakım Merkezi’nin burada olması, TEI’nin ve özel şirketlerin yatırımlarıyla Eskişehir havacılık kentidir. Eskişehir’de 550 CNS tezgahı vardır. Yaklaşık 20-30 yan sanayi oluştu. 2023 hedeflerini düşündüğümüz zaman Eskişehir’in kesesine 5-6 milyar dolar ihracat düşüyor. Bunun 2-3 katı kadar yükseltmemiz yazım. Konu havacılık olunca havacılıkta en az 1-1.5 milyar dolara yakın ihracat yapıyor olması lazım. Bunu rahatlıkla yapacağına inanıyorum. 2023 yılında ilk yerli sivil uçağımızı, trenimizi yapacağız. İlk yerli sivil uçak topyekun bir çalışma olacağını hep beraber kabul etmemiz gerekiyor”.

Eskişehir Havacılık Kümelenmesi’nin  (ESAC)yönetim kurulu üyelerinin ve üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya  panelistlerinin konuşmaların ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.